Informujemy o tym, co ważne i dzieje się w edukacji. Animujemy dyskusje i budujemy opinie. Pomagamy znajdować odpowiedzi na proste i trudne pytania. Tworzymy środowisko pomagających sobie nawzajem profesjonalistów.

wtorek, 1 marca 2016

Rekolekcje - do refleksji


Minął krótki w tym roku karnawał i rozpoczął się post. A post to w szkole praktyczne zastosowanie § 10.1. Rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii .

Przypomnijmy jego brzmienie, każde uregulowanie z osobna:
- "Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich ...członków tego rodzaju obowiązek".
Zwróćmy uwagę na sformułowanie: "uzyskują" - nie "mogą uzyskać", nawet nie "powinni uzyskać".
To prawo uczniów, którego realizacja jest obowiązkiem szkoły.

- " Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci".
Katecheci zapewniają "pieczę" - nie opiekę.
To nie są synonimy, nieprzypadkowe jest też użycie tego słowa- w § 3.3 tego samego rozporządzenia pojawia się bowiem i słowo "opieka" - ma ją zapewnić szkoła uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii bądź etyki w czasie odbywania tych zajęć.
Za Słownikiem języka polskiego:
"Piecza -ochrona kogoś lub czegoś, wstawiennictwo, troskliwość, dbanie, dbałość o kogoś albo o coś"
"Opieka -dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb"


W prawie pojęcie pieczy pojawia się tylko w kontekście pieczy zastępczej- sprawowanej w zastępstwie rodziców, o opiece w samym prawie oświatowym wspomina się wielokrotnie-zwykle jako krótkotrwałym obowiązku nałożonym na szkołę zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w niej przebywającemu.

- "Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą."
Ten zapis pozostawia dużą swobodę obu podmiotom zaangażowanym w organizację czasu uczniów odbywających rekolekcje- z tym, że organizatora rekolekcji ograniczają tylko 2 kwestie, wskazane w tym samym zresztą artykule:
"2. O terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być powiadomiony co najmniej miesiąc wcześniej."
oraz
"3. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny dążyć do ustalenia wspólnego terminu rekolekcji wielkopostnych."

A jeśli dyrektor szkoły nie zostanie powiadomiony w miesięcznym terminie albo organizatorzy rekolekcji nie ustalą wspólnego terminu?

Cóż - w tych zapisach pojawiają się słowa "powinny być", "powinny dążyć" - uczniowie prawo po prostu "uzyskują" i obowiązkiem dyrektora jest realizację tego prawa zapewnić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz