Informujemy o tym, co ważne i dzieje się w edukacji. Animujemy dyskusje i budujemy opinie. Pomagamy znajdować odpowiedzi na proste i trudne pytania. Tworzymy środowisko pomagających sobie nawzajem profesjonalistów.

wtorek, 22 marca 2016

Teraz - podręczniki...

Prezentujemy kolejny odcinek  opisu propozycji zmian w Ustawie o systemie oświaty wskazanych w  projekcie z 16 marca 2016 roku.

1.Rzeczoznawcy: 
W przypadku podręczników do kształcenia specjalnego został poszerzony katalog podmiotów, które mogą zgłosić kandydata na rzeczoznawcę. Będą to mogły być organizacje pozarządowe, które w swojej działalności statutowej zawierają działalność naukową lub edukacyjną na rzecz osób niepełnosprawnych.

2.Podręczniki do nauki języków obcych nowożytnych dla uczniów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania znajomości danego języka obcego w klasach IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum:
Jeśli kolejny rocznik uczniów wymaga innej oferty w tym zakresie niż poprzedni i istnieje konieczność zakupu innych podręczników, czy materiałów edukacyjnych niż stosowane do tej pory, szkoła może je zakupić. Koszt zakupu jest refundowany do wysokości 25 złotych na ucznia, przy czym jeśli jest to uczeń niepełnosprawny kwota ta może ulec zwiększeniu, zgodnie z wcześniejszymi przepisami. Zwrot poniesionych przez szkołę kosztów następuje ze środków dotacji przekazywanej w kolejnym roku szkolnym.
Trzeba pamiętać o tym, że z kwoty 25 złotych odejmowane są koszty obsługi zadania w wysokości 1%.

3.Podręczniki dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:
W przypadku, gdy w trakcie roku szkolnego uczeń otrzyma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i potrzebuje w związku z tym dodatkowych podręczników, materiałów edukacyjnych, czy ćwiczeń, szkoła może zakupić te pomoce, a ich koszt będzie refundowany z dotacji celowej przekazanej na kolejny rok szkolny. Kwota dotacji jest w takim przypadku dostosowana do potrzeb dziecka, zgodnie z wcześniejszymi przepisami.

4.Dotacja celowa może być także wykorzystana na zakup sprzętu lub oprogramowanie, które pozwoli na odczyt podręczników, materiałów edukacyjnych lub ćwiczeniowych w formie elektronicznej.

5.Przepisy Ustawy do tej pory pozwalały także na przekazywanie podręczników pomiędzy szkołami. Projekt z 16 marca precyzuje, że koszty tego przekazania mogą być pokryte z dotacji celowej.

6.Koszty ogólne:
Ministerstwo w ocenie skutków regulacji szacuje koszty w tym zakresie na około 1,5 mln złotych. Stwierdza jednocześnie, że koszty poniesione przez państwo na podręczniki dla uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach nie przekroczą zakładanego wcześniej limitu. Limit nie zostanie przekroczony ze względu na oszczędności, które powstaną w związku z małą liczbą uczniów w klasach I w roku 2016/2017, a tym samym mniejszymi kosztami materiałów edukacyjnych dla tych uczniów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz