Informujemy o tym, co ważne i dzieje się w edukacji. Animujemy dyskusje i budujemy opinie. Pomagamy znajdować odpowiedzi na proste i trudne pytania. Tworzymy środowisko pomagających sobie nawzajem profesjonalistów.

poniedziałek, 21 marca 2016

Tymczasem w rekrutacji...

Kontynuujemy omawianie zmian zaproponowanych do wprowadzenia w Ustawie o systemie oświaty w projekcie z 16 marca 2016 roku.Tym razem skupimy się na zmianach w systemie rekrutacji do przedszkoli i szkół
 (o kalendarzu rekrutacyjnym w roku 2015/2016 pisaliśmy już wcześniej).

Generalnie- proponowane zmiany w organizacji rekrutacji są niewielkie i - jeśli zostaną przegłosowane -  będą bardziej skutkiem tego co już się w prawie oświatowym zadziało albo zadziać ma w rezultacie rezygnacji z przeprowadzania sprawdzianu.

1.Od roku szkolnego 2017/2018 szczegółowe terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów, będą ustalane do końca stycznia przez:
    a) organy prowadzące dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i szkół podstawowych,
    b) kuratora oświaty dla  gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych.

2.Ministrowi pozostawiono delegację do ustalenia w drodze rozporządzenia:
    a) sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów rekrutacyjnych (wyniki egzaminu gimnazjalnego; oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły ustalonych przez dyrektora danej szkoły jako brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału tej szkoły, świadectwa ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum), w tym na drugim etapie postępowania w szkołach dwujęzycznych i prowadzących szkolenie sportowe (w pierwszym postępowaniu w tych szkołach, w przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki niż miejsc decydujące są o wyniki prób sprawnościowych lub sprawdzianu predyspozycji językowych),  
    b) sposobu ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego lub jego części,
   c) składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, tryb przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego.

3.Postępowanie rekrutacyjne od roku szkolnego 2017/2018 do nowo tworzonego publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły lub publicznej placówki przeprowadzać będzie  komisja rekrutacyjna powołana w innym publicznym przedszkolu, publicznej szkole, publicznej placówce lub publicznym ośrodku prowadzonych przez ten sam organ prowadzący. W takim przypadku zadania dyrektora będzie wykonywał dyrektor tego innego przedszkola, szkoły lub placówki w uzgodnieniu z organem prowadzącym.

4.Uczniowie przybywający z zagranicy są przyjmowani do publicznej szkoły podstawowej lub do publicznego gimnazjum z urzędu na warunkach identycznych jak dla obywateli polskich.
Wyjątkiem ma być sytuacja kiedy w przypadku jednoczesnego napływu dużej liczby osób przybywających z zagranicy (np. ewakuacja, przesiedlenie) oraz przy ograniczonych możliwościach organu prowadzącego szkołę podstawową lub gimnazjum, może on wskazać jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego uczniowi przybywającemu z zagranicy szkołę inną niż szkoła, w obwodzie której uczeń mieszka, na terenie własnej gminy bądź innej gminy, z którą zawrze porozumienie. Gdyby takiego porozumienia nie udało się zawrzeć decyzję o skierowaniu uczniów do konkretnej szkoły podejmie kurator oświaty.
Koszty dowożenie będzie wówczas ponosić gmina, w obwodzie której uczeń mieszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz